PLAVÁNÍ OLOMOUC

SK UP OLOMOUC

Historie plavání v Olomouci sahá do doby před druhou světovou válkou. Olomoučtí Sokolové, i když zaměřeni na všeobecnou tělesnou průpravu, měli také oddíly sportovní pro lehkou atletiku, plavání, lyžování, tenis a jiné sporty. Na tehdy krásném 100 metrů dlouhém bazénu sokolského koupaliště závodili členové plaveckého oddílu Sokola Olomouc a plaveckého klubu Makkabi Olomouc. Častá utkání mezi nimi a to v plavání a ve vodním pólu soustřeďovala pozornost koupajícího se publika.

V roce 1943 byla činnost plavců  organizačně začleněna do tenisového oddílu LTC Olomouc.  Historie plaveckých sportů Sportovního klubu Univerzity Palackého v Olomouci je pokračováním činnosti plaveckého klubu LTC Olomouc, který založila skupina plaveckých nadšenců soustředěných kolem profesorů Zbyňka Losenického a Waltera Stehlíka. V padesátých letech měl oddíl velkou zásluhu na každoročním pořádání soutěže oddílu bez zimních lázní, ve kterém pravidelně vítězil, bylo to vlastně pro tyto oddíly mistrovství republiky, protože krytých bazénu bylo u nás velmi málo.

Nová historie olomouckého plavání se dá psát od roku 1965, kdy byl v Olomouci otevřen krytý 50ti metrový bazén. V krátké době se náš oddíl zařadil mezi 10 nejlepších v republice. Velký význam mělo rovněž zřízení experimentálních, později sportovních plaveckých tříd na ZŠ bří Cerviů (dnes Tererova), kde vyrostlo několik československých později českých reprezentantů.

Největším úspěchem v historii soutěží družstev bylo vítězství žen a bronz mužů na Mistrovství republiky družstev v roce 1982. Základ obou družstev tvořili především členové střediska vrcholového sportu mládeže. Významně k výkonnostní úrovni přispěli i vysokoškolští plavci, studenti UP. V devadesátých letech bylo velkým úspěchem oddílu 4. místo ve finálové soutěži družstev mužů v roce 1993 a bronzové medaile žen v roce 1998.

Po zániku plaveckých tříd na ZŠ Terera v roce 1996, zažíval oddíl velkou stagnaci v oblasti výchovy mladých plavců. Až v roce 1999 získala škola ZŠ Olomouc, tř.Spojenců 8 statut tříd s rozšířenou výukou tělesné výchovy - dříve sportovní třídy. A tak se podařilo postupně znovu obnovit sportovní plavecké třídy v Olomouci, kde jsou dodnes.

Mgr. Jiří Fleško

Čerpáno ze zdrojů od: Vlastimila Šišáka, PaedDr. Lubomíra Dvořáka

Publikace k 75. výročí oddílu (bez titulní strany)

75 LET OLOMOUCKÉHO PLAVÁNÍ

Copyright SK UP Olomouc © 2014-2022. All Rights Reserved.